The cost of 12 bags of avocados is $5.00×12=$60.00.
Thus, the chef spent $135.00−$60.00=$75.00 on mangoes.
The cost of each box of mangoes is $12.50, and so the chef purchased $12.50$75.00=6 boxes of mangoes.
Solution 1
A bag of avocados sells for $5.00, and so a 10% discount represents a savings of 10010×$5.00 or 0.10×$5.00 which equals $0.50.
Thus, the discounted price for a bag of avocados is $5.00−$0.50=$4.50.
A box of mangoes sells for $12.50, and so a 20% discount represents a savings of 10020×$12.50 or 0.20×$12.50 which equals $2.50.
Thus, the discounted price for a box of mangoes is $12.50−$2.50=$10.00.
On Saturdays, the total cost for 8 bags of avocados and 4 boxes of mangoes is $4.50×8+$10.00×4=$36.00+$40.00=$76.00
Solution 2
A bag of avocados sells for $5.00, and so a 10% discount is equivalent to paying 100%−10%=90% of the regular price.
Thus, the discounted price for a bag of avocados is 10090×$5.00=0.90×$5.00=$4.50.
A box of mangoes sells for $12.50, and so a 20% discount is equivalent to paying 100%−20%=80% of the regular price.
Thus, the discounted price for a box mangoes is 10080×$12.50=0.80×$12.50=$10.00.
On Saturdays, the total cost for 8 bags of avocados and 4 boxes of mangoes is $4.50×8+$10.00×4=$36.00+$40.00=$76.00
Avocados are sold in bags of 6 and the chef needs 100 avocados.
Since 6×16=96 and 6×17=102, the chef will need to purchase 17 bags of avocados (16 bags is not enough).
Mangoes are sold in boxes of 15 and the chef needs 70 mangoes.
Since 15×4=60 and 15×5=75, the chef will need to purchase 5 boxes of mangoes.
The total cost of the purchase was $5.00×17+$12.50×5=$85.00+$62.50=$147.50.
Avocados are sold for $5.00 per bag, and so the cost to purchase any number of bags is a whole number.
Mangoes are sold for $12.50 per box, and so the cost to purchase mangoes is a whole number only when an even number of boxes are bought (1 box costs $12.50, 2 boxes cost $25.00, 3 boxes cost $37.50, and so on).
Since the chef spends exactly $75.00 (a whole number), then the chef must purchase an even number of boxes of mangoes.
If the chef purchases 2 boxes of mangoes, the cost is $25.00, which leaves $75.00−$25.00=$50.00 to be used to purchase $50.00÷$5.00=10 bags of avocados.
In this case, the chef has 10×6=60 avocados and 2×15=30 mangoes.
Each tart requires 1 avocado and 2 mangoes and so the chef can make 30÷2=15 tarts (he has more than 15 avocados but only 30 mangoes).
If the chef purchases 4 boxes of mangoes, the cost is 4×$12.50=$50.00, which leaves $75.00−$50.00=$25.00 to be used to purchase $25.00÷$5.00=5 bags of avocados.
In this case, the chef has 5×6=30 avocados and 4×15=60 mangoes.
Each tart requires 1 avocado and 2 mangoes and so the chef can make 30 tarts.
If the chef purchases 6 boxes of mangoes, the cost is 6×$12.50=$75.00, which leaves no money to purchase avocados.
Purchasing more than 6 boxes of mangoes will cost the chef more than $75.00.
Therefore, if the chef purchases 30 avocados (5 bags) and 60 mangoes (4 boxes), she will have spent exactly $75.00, have twice as many mangoes as avocados, and be able to make the greatest number of tarts, 30.