AlgebraDifficulty 3.9AMC 10/12Find the answerSouth Africa
If t toffees cost c cents, the number of toffees that can be bought for r rands is
Pick one
Solution
Since t toffees cost c cents, each toffee costs tc cents.
r rands equals 100r cents.
The number of toffees that can be bought for 100r cents is thus 100r÷tc=c100rt
Want a route through all this instead of an archive? The track
puts 2,604 problems in a working order, from Junior Challenge level to the IMO shortlist.
Source: MathNet,
licensed CC-BY-4.0.
Statement reproduced verbatim; metadata (topic, difficulty) added by this project.